Trzy najważniejsze długoterminowe cele finansowe, o których każdy z nas powinien pamiętać

cel finansowy

Każdy jest inny i ma inne potrzeby. Mimo to istnieją 3 cele finansowe, które są ważne dla każdego i o których powinniśmy pamiętać. Wiele osób nie pamięta o swoich celach długoterminowych. Ich uwaga skupia się na natychmiastowych satysfakcjach — jak przykładowo nowy smartfon, który właśnie wprowadzili na rynek.

Temu wszystkiemu sprzyja nasze środowisko. Reklama jest dokładnie zaprojektowana tak, abyśmy chcieli rzeczy (a następnie je kupowali), tak jakby samo ich posiadanie czyniło nas szczęśliwymi. Ale to jest jak lekarstwo na ból: gdy się zużyje, nasze życie tak naprawdę nie uległo poprawie.

Musimy zrozumieć, że decyzje finansowe, które podejmujemy dzisiaj, mogą znacząco wpłynąć na nasze późniejsze życie. Często można spotkać osoby, które żałują, że nie zaczęły oszczędzać na emeryturę wcześniej. Ci, którzy mają jasność co do swoich 3 najważniejszych celów finansowych i skupiają się na nich, mają znacznie większe szanse na zbudowanie bogactwa i ostatecznie osiągnięcie wolności finansowej.

Jakie są 3 najważniejsze cele finansowe? Oto one:

  • Wyjście z długów konsumpcyjnych (jeśli je mamy)
    Zadłużenie wiąże się z wydawaniem pieniędzy, których jeszcze nie zarobiliśmy. W tym sensie kradniemy pieniądze z naszej przyszłości. Część tego dochodu, który otrzymujemy później, jest już wydana wcześniej. Nie możemy go wykorzystać do innych rzeczy, takich jak oszczędzanie i inwestowanie w celu budowania bogactwa. Wiele lat temu mówiłem o długu jako o „negatywnych oszczędnościach”, ale to coś znacznie więcej.Oprócz tego, że narażają na szwank nasze przyszłe przepływy pieniężne i ograniczają możliwości oszczędzania, to zazwyczaj niosą ze sobą dodatkowe koszty: opłaty i odsetki. Wtedy znacznie zwiększają nasze wydatki. W tym sensie niszczą one bogactwo. Dlatego wyjście z długów i spłata naszych kredytów konsumpcyjnych (kart kredytowych, pożyczek osobistych lub płacowych, a nawet kredytu samochodowego) jest jednym z 3 najważniejszych celów finansowych i warunkiem koniecznym do budowania bogactwa.
  • Zbudowanie funduszu awaryjnego
    Każdy powinien go mieć, po prostu dlatego, że życie się zdarza i nie zawsze sprawy idą po naszej myśli. Zawsze są nieprzewidziane zdarzenia i możemy nawet trafić na ciężki okres. Na to musimy być przygotowani. Fundusz awaryjny zapobiega wytrącaniu nas z równowagi przez takie rzeczy. Jest jak poduszka, która amortyzuje nas, o wiele, przed upadkiem. Daje nam spokój, wolność i bezpieczeństwo, czyli trzy najistotniejsze dla wielu osób wartości. Jest to cel zgodny z tymi wartościami.
  • Oszczędzanie na emeryturę
    To bardzo smutne, ale najgorszym błędem, jaki popełniają młodzi ludzie, jest brak myślenia o emeryturze. Czują, że mają przed sobą całe życie i że będzie czas, by się tym zająć. Nie zdają sobie sprawy, że czas to pieniądz, ze względu na efekt procentu składanego. Im wcześniej zaczniemy, tym będzie łatwiej. Natomiast większość ludzi zaczyna się martwić zwykle po pięćdziesiątym roku życia, kiedy to widzą, że jest czas emerytury znacznie bliżej. Ale w tym wieku mają jeszcze zobowiązania finansowe: nie skończyli spłacać kredytu hipotecznego, ich dzieci są na studiach itp. Więc im też nie jest łatwo zacząć: nie mają płynności finansowej.Nie spotkałem dziś ani jednej osoby, która by tego nie żałowała. Zdają sobie sprawę, że stracili 20 cennych lat, których nie mogą odzyskać. Najgorsza jest kontrola rzeczywistości: kwota, którą musieliby odłożyć ze swoich miesięcznych dochodów na emeryturę jest dość wysoka i być może poza ich zasięgiem. Nadal można to zrobić, ale jest to znacznie trudniejsze i może nawet wymagać przemyślenia życia z bardziej surowym stylem życia, aby osiągnąć coś wartościowego. Nie wyrzucaj swojej emerytury na dalszy plan. Jeśli jeszcze nie zacząłeś, zrób to dzisiaj.